Choď na obsah Choď na menu
 


(2001) Nový Calex neláka

29. 3. 2009

ZDROJ: 28.2.2001, Rado BAŤO Gabriel BEER, TREND


Dosiaľ sa nenašiel investor, ktorý by prejavil záujem o Nový Calex.

Rokovania s koncernom Whirlpool sa skončili v závere minulého roka. Predtým účasť v Novom Calexe, a.s., Zlaté Moravce odmietli Samsung i Elektrolux.

Nádej na prežitie slovenského výrobcu prudko klesá po tom, čo zahraničné spoločnosti začali investovať v regióne. V júli tohto roku otvorí v Česku spoločnosť Candy Elettrodomestici výrobu s kapacitou 800-tis. chladničiek za rok. Investovala do nej vyše 1,5 mld. Kč. Koncern Brand-Thomson pred dvoma rokmi spustil značku Polar v Poľsku a Electrolux vlastní v Maďarsku závod Lehel, ktorý využíva iba polovicu svojej kapacity.

Aj Whirlpool plánuje v Európe postaviť nové kapacity na výrobu chladiacej techniky. "Navštívili sme Calex, ale nemáme o tento podnik záujem. Bola to len jedna z mnohých možností a v súčasnosti je neaktuálna," hovorí riaditeľka stratégie európskej centrály Whirlpoolu Suzan King. Koncern zatiaľ nerozhodol, v ktorej krajine postaví nový závod. "Hodnotíme všetky trhy a rozhodne sa po dôkladnom zvážení. Objavili sa články v médiách, ktoré uvažovali o rôznych lokalitách. Nikdy sme verejne nepotvrdili, že naším favoritom je južné Poľsko. Každý trh v strednej a východnej Európe má svoje výhody a nevýhody, ktoré zvažujeme," tvrdí S. King.

Nový Calex vykázal za jedenásť mesiacov minulého roka stratu 162,5 mil. Sk, bez ďalších úverov za takmer 0,5 mld. Sk neprežije tento rok. Spoločnosť minula vlaňajší úver 300 mil. Sk so štátnou zárukou (TREND 46/2000). Ak sa tento rok nenájde strategický investor či výhodné úvery, predstavenstvo spoločnosti bude musieť na predlženú firmu podať návrh na konkurz.

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Calex

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.