Choď na obsah Choď na menu
 


(2002) Nový Calex začne vyrábať chladničky budúci rok

7. 4. 2009

Litovská spoločnosť Snaige, ktorá vyhrala šieste výberové konanie na odpredaj výrobného závodu chladničiek Nový Calex, a.s., Zlaté Moravce, začne výrobu chladničiek na budúci rok. Ako uviedol prezident Snaige Antanas Andrulionis, spoločnosť pôvodne plánovala spustiť výrobu už túto sezónu. Dlhý proces výberových konaní, ktoré Snaige nemohla ovplyvniť, však začiatok výroby posunul.

Cena, za ktorú spoločnosť Snaige závod Nového Calexu odkúpila, bola podľa správcu konkurznej podstaty Mateja Vidu podstatne vyššia ako v poslednom výberovom kole. Jej výška však ostáva obchodným tajomstvom spoločnosti Snaige. Suma, ktorú Snaige za Nový Calex ponúkla, bola najvyššia a konečná, povedal Andrulionis. Ako dodal, ak by šieste výberové kolo na kúpu závodu Nového Calexu bolo neúspešné, litovský investor by ďalšiu ponuku nepodal. V súčasnosti firma uskutočňuje v závode technický a technologický audit. Požiadavky na kvalitu výrobkov sú v súčasnosti oveľa vyššie, ako je závod Nového Calexu schopný vyrábať, preto je nutné modernizovať všetky zariadenia, skonštatoval Andrulionis.

V roku 1992 privatizovali 30 % kapitálu firmy Snaige americkí, fínski a talianski investori. Zvyšok akcií spoločnosti vlastnia litovské banky, firmy a fyzické osoby. Ročný obrat Snaige predstavuje 77 mil. eur. Spoločnosť vyváža svoje výrobky do 30 štátov sveta.

Na majetok spoločnosti Nový Calex vyhlásil konkurz 16. augusta 2001 Krajský súd v Bratislave. Po neúspešných kolách vyhlásil 5. augusta správca konkurznej podstaty už šieste kolo na predaj hnuteľných a nehnuteľných vecí, tovarových zásob, pohľadávok a tiež nehmotného majetku. V šiestom kole predložilo ponuku 19 subjektov. V piatom kole výberového konania na predaj závodu Nový Calex predložili ponuky litovská spoločnosť Snaige a turecký Arcelik. Správca konkurznej podstaty podniku spolu s osobitným správcom vyhodnotili ponuku firmy Snaige ako najvýhodnejšiu z hľadiska výšky ceny, splatnosti a záujmu investora zachovať výrobu.

 

Náhľad fotografií zo zložky Calex

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.