Choď na obsah Choď na menu
 


História značky CALEX

23. 3. 2009

Značka CALEX sa po rokoch vrátila na slovenský a európsky trh. Svoju históriu začala písať už v roku 1949, kedy sa začalo s výrobou prvých chladničiek, vtedy s označením "Maneta". Samotná značka CALEX sa spája s rokom 1955, kedy sa zmenou rozvoja vo vtedajšom výrobnom podniku v Zlatých Moravciach začalo s prvou overovacou sériou nových typov chladničiek CALEX. V priebehu nasledujúcich rokov došlo k obohateniu trhu novými výrobkami značky CALEX, technicky a dizajnovo na vyššej úrovni. CALEX prešiel dlhou cestou zmien. V deväťdesiatych rokoch sa CALEX spojil s kórejskou firmou Samsung a vznikol SAMSUNG - CALEX. Investor vtedy za približne štvrť miliardy slovenských korún uvádzal do výroby novú generáciu bezfreónových chladničiek. Po rôznych neprehľadných zmenách nastal odchod investora, vznik napr. nového calexu". Hovorilo sa aj o snahách o záchranu výroby predajom litovskému producentovi chladiacich zariadení. Existencia výroby chladničiek skončila prepustením cca 5500 zamestnancov. V súčasnosti funguje v Zlatých Moravciach "nástupca" Calexu Danfoss Compressors, ktorý sem presunul vyrobu kompresorov z Mexika a nemeckeho Flensburgu, ktorý plánuje vyrobiť ročne až 5 miliónov kusov kompresorov (V SR spolu so spišskonovoveskou Embraco). Od roku 2003 je značka CALEX registrovanou ochrannou známkou talianskeho koncernu Antonio Merloni S. p. A., u nás známeho producenta výrobkov značky Ardo.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Návod na Calex CCB 305F

(Jaroslav Kratochvíl, 28. 6. 2016 15:56)

Dobrý den, dostal jsem na chalupu darem ledničku Calex CCB 305F, bohužel bez návodu, netušíte prosím někdo, kde by se dal sehnat návod k této ledničce. Sice jsem pátral na netu, ale bohužel neúspěšně. S poděkováním

CALEX

(Calexák, 15. 7. 2014 12:14)

Veru, plne súhlasím.
Môj otec aj matka pracovali v Calexe 21 rokov a teraz na to spomínajú ako na zlaté časy. Škoda, že už Calex nie je. Bola to pravá socialistická fabrika.

Uznání a poděkování

(Miroslav Plíhal, 30. 1. 2013 21:46)

Jsem vlastníkem ledničky zn.Calex ,typu 02000/6811, výrob.čísla 009772-U-11. Právě tento měsíc je tomu 40 let co jsem poprvé ledničku zapnul. Od té doby pracuje neustále bez jediného vypnutí - naprosto bez závad - velmi spolehlivá.Je to až k nevíře, že tak dlouho a trvale pracuje.Vyslovuji svoje uznání pracovníkům Calexu a děkuji za tak vynikající výrobek. Přeji vám, aby všechny vaše výrobky dosahovaly tak vysoké úrovně.
Majitel vašeho výrobku - ing.Miroslav Plíhal , Semily 472, CZ

calex

(Tino, 9. 8. 2009 20:15)

No boli to skutočne kvalitné chladničky, máme doma 40-ročný stroj a stale ide.

Calex

(Simi, 24. 3. 2009 20:35)

Pamätám si na chladničky Calex, boli to veľmi k valitné výrobky, vydržali celé desaťročia, pri dnešných výrobkoch sa to povedať nedá..:-(
takže v dobrom spomínajme na spotrebiče tejto značky a na kvalitu ktorá bola za dávnych čias skutočne kvalitou..:-))