Choď na obsah Choď na menu
 


(2002) Slovenské chladničky dostanú značku Snaige

7. 4. 2009

V šiestom kole ponukového konania získala technológiu na výrobu chladničiek – teda Závod 04 úpadcu Nový Calex, a.s., Zlaté Moravce v konkurze – spoločnosť General Frost, s.r.o., Zlaté Moravce. Agentúra SITA napísala, že General Frost kúpi majetok v zastúpení litovského výrobcu chladničiek Snaige. TASR však uviedla, že General Frost Snaige patrí.

Majiteľom General Frostu – firmy založenej 19. júna 2002 – nie je Snaige, ale generálny riaditeľ litovskej firmy Antanas Andrulionis. Jediným konateľom firmy je bývalý riaditeľ pre export Nového Calexu Milan Beniak.

Z exportnej značky kupujúci

General Frost je exportná značka, ktorú Calex využíval hlavne na trhoch bývalého Spoločenstva nezávislých štátov. Litovci ju získali kúpou z konkurznej podstaty Calexu, a.s. v konkurze, Zlaté Moravce.

Litovský výrobca chladničiek sa o závod 04 uchádzal už v druhom kole, nesplnil však podmienky výberového konania, keď nezložil dražobnú zábezpeku. Za technológiu Iberna a závod na výrobu chladničiek 04 podľa informácií TRENDU ponúkal 1,1 mil. USD (vo vtedajšom kurze 55 mil. Sk). 
Podľa majiteľa General Frostu Antanasa Andrulionisa má Snaige pripravený podnikateľský zámer pre Nový Calex. Cieľom je produkovať chladničky a komponenty. Výroba by mala prebiehať pod značkou Snaige a ďalšej približne dvadsiatky značiek, ktoré Litovčania vyvážajú do 30 krajín.

Úspešnejší však bol v štvrtom kole, keď získal technológiu Iberna. Tá sa nachádzala v priestoroch Calexu, ktoré získal dánsky výrobca kompresorov Danfoss.

General Frost tak ponúkol v piatom kole cenu zníženú o platbu za Ibernu. Ponuka na úrovni 30 miliónov korún sa však zdala nízka skupine Penta, ktorá na základe mandátnej zmluvy vykonáva veriteľské práva spoločnosti ECR-Sk, s.r.o., Trenčín.

Túto spoločnosť chce v blízkej budúcnosti Penta kúpiť. ECR má v Novom Calexe silné veriteľské postavenie. Firma získala strategicky dôležité inžinierske siete, od ktorých budú závislí aj budúci výrobcovia v areáli, značku Calex i pohľadávku vo výške 140 mil. Sk k Novému Calexu.

Práve táto pohľadávka zohrala kľúčovú rolu v piatom kole predaja majetku Nového Calexu. Schválený plán speňaženia totiž vyžaduje pri predaji súhlas majiteľov 51 % pohľadávok. Zistených pohľadávok je 729 mil. Sk, čiže na schválenie predaja je potrebných 372 mil. Sk. Nárok ECR postačuje na zablokovanie nakladania s majetkom, pretože na hlasovaní sa zatiaľ nemôže zúčastniť ministerstvo financií s pohľadávkou 303,5 mil. Sk, ktorú získalo refundáciou štátnej záruky za posledný úver, ktorý poskytla firme pred konkurzom Všeobecná úverová banka, a.s., Bratislava.

Keďže k tejto transakcii došlo po vyhlásení konkurzu, ministerstvo ju prihlásilo proti podstate. S týmto však nesúhlasil veriteľ s pohľadávkou 848-tisíc korún AFS, o.c.p., Bratislava, ktorý zaradenie nároku ministerstva poprel. Pri rozdeľovaní výnosov konkurznej podstaty sa totiž najprv uspokoja veritelia proti podstate, zvyšné pohľadávky sa uspokoja pomerne.

Výrobné plány

Cena, ktorú zaplatí General Frost, nie je známa. Podľa hovorcu Slovenskej konsolidačnej Patrika Golského je však vyššia, ako bola v piatom kole. A. Andrulionis pre TREND uviedol, že Snaige má pripravený podnikateľský zámer, ktorého cieľom je produkcia chladničiek a komponentov. Výroba by mala prebiehať pod značkou Snaige a ďalšej približne dvadsiatky značiek, ktoré Litovčania vyvážajú do 30 krajín.

Snaige vyprodukuje ročne 400-tisíc chladničiek, v minulom roku dosiahla spoločnosť tržby okolo 50 mil. USD (2,4 mld. Sk) pri medziročnom raste o 44 %. Veľkosťou teda ide o porovnateľnú spoločnosť s Novým Calexom. Zisk po zdanení vlani dosiahol približne 2,2 mil. USD (100 mil. Sk), z čoho viac ako štvrtina sa rozdelila na dividendy. Snaige je zamestnanecká akciová spoločnosť. Investori zo západnej Európy a USA vlastnia podľa A. Andrulionisa 20 % akcií. Trhová kapitalizácia akcií, ktoré sú kótované medzi 14 blue chips na baltickej burze, dosahovala na konci minulého roku 15,4 milióna eur.

[5.9.2002, TREND / JURAJ HRÚZ]

 

Náhľad fotografií zo zložky Calex

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.