Choď na obsah Choď na menu
 


(2002) Potreba partnera už Tatramat netlačí

11. 10. 2009

Najväčší domáci výrobca ohrievačov vody ostáva naďalej pod kontrolou svojich manažérov. A to napriek tomu, že už pred dvoma rokmi vedenie Tatramatu, a.s., Poprad ohlásilo záujem o strategického partnera zo zahraničia. Ten mal vstúpiť do vlani vytvorenej dcérskej s.r.o. Tatramat – ohrievače vody, ktorú akciovka založila práve kvôli projektu spoločného podniku. Eseróčka ale nie je živá firma – projekt sa totiž neuskutočnil.

Potvrdil to generálny riaditeľ Tatramatu Ján Miško. Podľa neho Tatramat už nepotrebuje vytvoriť spoločný podnik so zahraničným partnerom za každú cenu. „V septembri sme vyrobili 17-tisíc ohrievačov a to je zatiaľ najviac v doterajšej histórii firmy. Jednoducho chýba tlak na vstup zahraničného investora,“ pokračuje J. Miško. Ešte vlani pritom veril, že zahraničný investor vstúpi do Tatramatu do konca roku 2001. „Bez spájania sa so silnejším partnerom by sme ostali dielenskou výrobou ohrievačov vody,“ odôvodňoval vtedy potrebu nájsť partnera.

Západ je solventnejší

Vedenie Tatramatu je presvedčené, že podnik je v inej situácii ako pred desiatimi rokmi, keď s koncernom Whirlpool vytvoril spoločný podnik na výrobu automatických práčok, z ktorého ešte v polovici minulej dekády Slováci vystúpili.

J. Miško argumentuje tým, že vtedajšia produkcia práčok bola zastaraná a až vstup zahraničného partnera s moderným know-how otvoril cestu na nové trhy, čím napomohol zvýšenie výroby práčok v Poprade. V prípade ohrievačov vody to zatiaľ ide aj bez podpory zahraničného partnera. Približne tretinu produkcie spoločnosť predáva do krajín západnej Európy, najmä Nemecka. Ďalších 40 % výrobkov smeruje do Česka. „Záujem máme aj o export na poľský a ruský trh, narážame tu však na problémy s platobnou disciplínou obchodných partnerov,“ uvádza J. Miško.

Práve tvorbou opravných položiek na pohľadávky k partnerom v Poľsku a na Ukrajine vedenie firmy odôvodňuje vlaňajšiu prevádzkovú stratu takmer milión korún. „Sprísnili sme pravidlá spolupráce najmä platbami vopred a napriek tomu sme dodávky na tieto trhy v tomto roku viac ako zdvojnásobili,“ pochvaľuje si J. Miško.

Preceňovanie na úkor zisku

Tento rok sa ukazuje ako úspešný. Tržby spoločnosti v prvom polroku medziročne vzrástli o viac ako 12 % na takmer 273 mil. Sk. Za prvých šesť mesiacov firma vykázala prevádzkový aj celkový hospodársky výsledok ako zisk, aj keď na konci roku môže byť všetko inak. Napríklad vlani zaznamenali rekordnú stratu 52 mil. Sk po polročnom profite 21 miliónov korún.

Vedenie firmy to zdôvodňuje práve tvorbou opravných prostriedkov – k pohľadávkam v bývalom Sovietskom zväze a Poľsku či finančným investíciám. Vykázanie účtovnej straty súvisí s fúziou Tatramatu Poprad s Tatranským investičným fondom v roku 1996. Firma získala účastiny iných akciových spoločností a ich preceňovanie stiahlo hospodárenie Tatramatu do straty – vlani i v roku 1999. Zreálňovanie hodnoty finančných investícií sa časovo zhoduje s prípravami na vstup zahraničného partnera.

Whirlpool vzal robotu

Rozhodujúcimi akcionármi Tatramatu, a.s., Poprad je podľa jeho generálneho riaditeľa vedenie spolu s podnikateľskou skupinou Petra Vajdu z Bratislavy, ktorí kontrolujú približne 70 % akcií spoločnosti. Pred desiatimi rokmi manažéri od Fondu národného majetku kúpili 20 % akcií v nominálnej hodnote tisíc korún za akciu po 190 korún. Definitívne ich splatili práve v tomto roku.

Cena bola podľa J. Miška výhodná najmä preto, že akcie mohli byť rezervou pri riešení prípadného ekologického dlhu v priestoroch spoločného podniku s americkým koncernom Whirlpool. „Každé dva roky sme odoberali vzorky a vždy boli v norme. Riziko ekologického dlhu sa teda nepotvrdilo,“ dodáva J. Miško. V roku 1996 spoločnosť fúzovala s Tatranským investičným fondom, a.s., Poprad, ktorého akcionári sa stali vlastníkmi akcií Tatramatu.

Firma vlastní menšinové majetkové podiely aj v dvoch dodávateľoch popradského výrobný podniku Whirlpool Slovakia. Štyridsaťpäť percent majú v Scame Tatra, a.s., Poprad, ktorý produkuje plastové dielce pre automatické práčky. Dve pätiny zasa vlastnia v STD, a.s., Poprad, dodávateľovi polystyrénových tvaroviek na obaly. Dodávky kabeláže pre Whirlpool, ktoré pôvodne zabezpečoval Tatramat, však v tomto roku získala popradská s.r.o. AŽD W. Najmä preto klesol počet pracovníkov firmy približne o pätinu a v polovici tohto roku mala firma 429 zamestnancov.

14.11.2002 / MILAN VELECKÝ/Trend

 

Náhľad fotografií zo zložky Tatrasmalt - ohrievač vody EZ10TI

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.