Choď na obsah Choď na menu
 


(2009) Whirlpool prepustí 130 zamestnancov

20. 3. 2009
Popradský závod Whirlpool Slovakia prepustí 130 zamestnancov. Agentúru SITA o tom informoval mediálny poradca firmy Pavol Svetoň. Hromadné prepúšťanie už Whirlpool ohlásil aj na popradský úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, agentúre SITA to potvrdil jeho riaditeľ Jozef Petrán. "Vzhľadom na pretrvávajúci pokles dopytu na zahraničných trhoch v oblasti bielej techniky v dôsledku globálnej finančnej krízy muselo pristúpiť vedenie popradského závodu Whirlpool Slovakia k rozhodnutiu o redukcii pracovných miest, ktoré sa začne realizovať v marci," informovalo vedenie popradského závodu Whirlpool Slovakia prostredníctvom P. Svetoňa. Prepúšťanie sa bude týkať všetkých pracovných kategórií.

Pre zmiernenie dopadov krízy a minimalizovanie počtu redukovaných pracovných miest sa vedenie spoločnosti dohodlo so zástupcami odborovej organizácie aj na úprave pracovného kalendára, v ktorom uplatní kombináciu flexibilného časového konta a 60%-nú náhradu mzdy. Vedenie spoločnosti zároveň ponúklo zvýhodnené ekonomické podmienky ukončenia pracovného pomeru dotknutým skupinám zamestnancov.

Popradský závod Whirlpool Slovakia patrí medzi najväčších slovenských exportérov. Až 97 % produkcie automatických práčok vyrobených v Poprade vyváža na zahraničné trhy, najmä do strednej a východnej Európy. Objem exportu spoločnosti v roku 2008 dosiahol takmer 300 mil. eur. Whirlpool zamestnáva v popradskom závode 1 100 pracovníkov. Nepriaznivý vývoj výmenných kurzov mien v krajinách strednej a východnej Európy výrazne ovplyvňuje predaj a tým aj konkurencieschopnosť a hospodárske výsledky závodu.

V Poprade je to už tretie prepúšťanie od začiatku roka. Doteraz hromadné prepúšťanie ohlásili spoločnosti Tatraring, ktorá prepustí 99 zamestnancov a AŽD W, kde príde o prácu 71 ľudí.

 

Náhľad fotografií zo zložky Tatrasmalt - ohrievač vody EZ10TI

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.