Choď na obsah Choď na menu
 


(2001) Tatramat hľadá zahraničného investora

8. 4. 2009

Po rokoch stratového či vyrovnaného hospodárenia by mal Tatramat, a.s., Poprad, vykázať za minulý rok zisk pred zdanením približne 10 mil. Sk.

Investičné plány

Vedenie spoločnosti zdôrazňuje, že firma dosahovala prevádzkový zisk aj v minulých rokoch. Stratové hospodárenie podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Ján Miška spôsobilo najmä zlúčenie s Tatranským investičným fondom, a.s., Poprad v roku 1996. Vzhľadom na pokles cien akcií musel podnik vytvoriť opravné položky voči podielom v iných spoločnostiach, ktoré získal fúziou s fondom. Účtovnú stratu ovplyvnilo aj zbavovanie sa aktív, ktoré priamo nesúviseli s hlavným výrobným programom spoločnosti, ale aj investície do dcérskych spoločností či kurzové straty.

O použití minuloročného zisku rozhodne valné zhromaždenie spoločnosti. Vedenie firmy ešte nerozhodlo, ako navrhne akcionárom rozdeliť zisk, do úvahy prichádza aj výplata dividend. Riaditeľ J. Miško však upozorňuje, že firma má v tomto roku v pláne investovať viac ako 250 mil. Sk. "Hovoriť pri takýchto investíciách o vyplatení dividend by bolo samovraždou," tvrdí J. Miško.

Investície by mali smerovať do nového výrobného závodu, zameraného na produkciu hliníkových dielcov pre susedného výrobcu práčok Whirlpool Slovakia, a.s., Bratislava a do nového spoločného podniku na výrobu polystyrénu. "Aj keď sa nám podarí získať úvery na tieto investície, každá koruna bude dobrá," mieni J. Miško.

Lano pre investora

Tatramat už na konci minulého roku zverejnil záujem o zahraničného investora. Podľa J. Miška sa vedú rokovania s partnermi z Európy aj zámoria. Snahou je, aby išlo o výrobcov ohrievačov vody so silným kapitálovým zázemím. "Začína sa kryštalizovať základňa možných spojení, chceli by sme to urobiť v tomto roku," uvádza J. Miško.

S nárastom výroby, tržieb a zisku ráta aj podnikateľský zámer spoločnosti na tento rok. No generálny riaditeľ zdôrazňuje opatrnosť vedenia firmy pri projektovaní zámerov na tento rok. Poukazuje najmä na februárové zvýšenie cien elektrickej energie, ktoré nezvyšuje len výrobné náklady spoločnosti, ale mohlo by obmedziť domáci záujem o elektrické ohrievače vody.

Nákladovú časť výroby ovplyvnila aj spoločnosť U.S. Steel, s.r.o., Košice, ktorá o desať percent zvýšila cenu plechu. To by sa malo prejaviť aj v cene produkcie, keďže plech tvorí približne 95 percent vstupov na výrobu ohrievačov vody. "Vzhľadom na tieto skutočnosť plánujeme zvýšiť predaj len o 11,7 percenta, v skutočnosti by však mohol byť aj vyšší," mieni J. Miško.

Maďarská perspektíva

Rozhodujúcim trhom je pre Tatramat Česko, kam smeruje necelá polovica ohrievačov vody. Slovensko tvorí približne odbytu. Do krajín západnej Európy predávajú pätnásť až dvadsať percent produkcie a najmenším podielom sa na predaji podieľajú ostatné krajiny strednej a východnej Európy či USA..

Zámerom vedenia je udržať si postavenie najmä v Česku, na Slovensku a v krajinách západnej Európe. Tam by chceli vytlačiť z trhu amerických výrobcov plynových kotlov, ktorých produkciu zaťažujú relatívne vysoké náklady na dopravu zo zámoria.

J. Miško naznačuje, že Maďarsko by sa po Česku a Slovensku mohlo stať tretím rozhodujúcim trhom. S maďarským partnerom plánujú spoluprácu aj pri výrobe atypických ohrievačov vody, určených na rumunský trh. V Maďarsku by vyrobili kotol na kúrenie a Tatramat kotlík na prípravu teplej vody.

Tatramat Poprad je výrobca elektrických, plynových a kombinovaných ohrievačov vody s viac ako 30-ročnou históriou. Privatizovaný bol formou kupónovej metódy, rozhodujúcimi akcionármi sú jeho manažéri a investičné spoločnosti Tamat, a.s., Poprad, Slovcar, a.s., Bratislava, Spoločnosť pre privatizáciu, s.r.o., Poprad a Cassoviainvest - credit, a.s., Košice.

Do roku 1992 bol monopolným domácim výrobcom automatických práčok, ktorých produkciu prevzal popradský výrobný závod americkej nadnárodnej spoločnosti Whirlpool. Formou spoločného podniku Scame Tatra, a.s., Poprad, v ktorom vlastní 45 % akcií, vyrába pre susedný Whirlpool plastové dielce pre automatické práčky. Okrem toho je dodávateľom kovových dielcov, kabeláže a obalov z polystyrénu.

[21.2.2001, MILAN VELECKÝ]

 

Náhľad fotografií zo zložky Tatramat - rôzne

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.