Choď na obsah Choď na menu
 


Z histórie spoločnosti Tatramat

22. 1. 2009

1845

Začína sa písať história Tatramatu. Majiteľ obchodu v podtatranskej obci Matejovce Carl August Scholtz zakladá strojársku dielňu. Spočiatku vyrába klince a česadlá na dobytok a kone, ktoré sa vtedy dovážali z iných krajín. Do dielne nastupuje syn C.A.Scholtza Jan Emil Scholtz a rozširuje výrobu o pocínovaný a pozinkovaný tovar, predovšetkým pre potreby domácnosti a o ďalšie plechárenské výrobky.
1914 - 1945

Sortiment sa prispôsobuje vojenskej výrobe. Vyrábajú sa vojenské šálky, kanvy na mlieko, ručné granáty, poľné fľaše, vojenské prilby a vojenské česadlá na kone, neskôr začala výroba kuchynských sporákov do poľných kuchýň, paráky na zemiaky, pozinkované sudy a smaltované nádoby. Po prekonaní hospodárskej krízy v roku 1940 sa situácia stabilizovala a nastal ďalší rozvoj továrne. 27. októbra 1945 bola továreň dekrétom prezidenta Eduarda Beneša znárodnená. V roku 1946 bol zriadený samostatný podnik Spojené smaltovne, n.p., so sídlom v Matejovciach.
Hlavnou náplňou výroby sa stávajú pozinkované a lakované 200 litrové sudy, plechové bubny na asfalt, plechové smaltované nádoby, neskôr hliníkový riad.
3. februára 1950

Podnik je premenovaný na Tatrasmalt, n.p.
1960 - 1972

Postupne sa pripravuje nový vyrobný program, ktorého základným bodom sa stanú elektrické spotrebiče určené pre domácnosť. Začínajú sa vyrábať elektrické ohrievače vody, kovové palety, elektrické rúry na pečenie, automatické pračky z francúzskej licencie VIVA, automatické pračky v kooperácii s firmou EI Nis Juhoslávia.
1974

Podnik bol premenovaný na Tatramat, n.p. Matejovce (neskôr Poprad).
1980 - 1989

Dominantou výroby sa stávajú automatické pračky, elektrické ohrievače vody a vyrobný sortiment dopĺňa plochý žehlič bielizne Tamatpress 2000.
1. októbra 1990

Rozhodnutím MH SR č.17/90 sa Tatramat, n.p., stáva akciovou spoločnosťou.
12. mája 1992

Dochádza k založeniu spoločného podniku s významnou americkou firmou Whirpool. Tým výroba automatických pračiek a bielej techniky pre domácnosť prechádza na novovzniknutú dcérsku spoločnosť JOINT - VENTURE WHIRPOOL TATRAMAT. 1. júla 1992 začina svoju činnosť ďalšia dcérska akciová spoločnosť JOINT-VENTURE TATRAMAT QUASAR, zameraná na výrobu náradia, náhradných dielcov, odliatkov a automatov na teplé a studené nápoje. Materská spoločnosť TATRAMAT, a.s., komplexne obnovuje technológiu výroby elektrických ohrievačov vody. V tomto období prakticky končí história výroby automatických práčok pod značkou Tatramat.

Zdroj: www.tatramat.sk

 

Náhľad fotografií zo zložky Tatramat 245.2 (1982-1989)

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.